Pomyśl, zanim pójdziesz do cyrku

Jest lato. Czas, w którym cyrk najczęściej przyjeżdża do miasta. Podobno u nas jest. Patrzę na jedną z facebookowych grup i przerażona jestem ilością mam, które chcą swoje dzieci tam zabrać. No jak tak można?


Jakie macie skojarzenia z cyrkiem? Miłe, rodzinnie spędzone popołudnie? Słodkie tygryski skaczące przez obręcze? Słonie siadające na krzesełkach? Niedźwiedź śmigający rowerkiem? Och, jak miło na to popatrzeć. Uśmiechnąć się na widok tych przecudownych zwierzątek. A jakie one mądre, jak pięknie te sztuczki wykonują, jak równiutko.

Bawi was TEN film? Milutkie tygryski zaczepiające zabawnie swojego tresera? Bo jak dla mnie, to one chcą go po prostu pożreć.
Albo TEN film? Słonie tańczą Gangnam Style! Ojj jak słodko machają zadkami!

A czy ktoś z was widząc zwierzęta w cyrku myśli o tym, przez co one muszą przejść żeby się tego wszystkiego nauczyć?

W 1994 roku podczas występu na arenie słoń zabił swojego trenera. Ranił przy tym inne osoby i uciekł. Widzieliście TEN film? Nie dziwię mu się, też bym miała dość takiego życia - przepełnionego bólem i okrucieństwem. Kto by tyle wytrzymał? Ciągle w niewoli, w maleńkiej klatce, przywiązany grubym łańcuchem. Zastrzelić powinni tych, którzy mu to uczynili. A nie to biedne zwierzę.

Nie mam pojęcia co stało się z treserem z TEGO filmu, którego podczas przedstawienia na cyrkowej arenie zaatakował lew. Widząc jak wychodzi o własnych siłach można mniemać, że przeżył. Chciałoby się napisać - szkoda, że go nie zagryzł. Może gdyby więcej śmiertelnych wypadków wśród treserów było, nikt by się nie podejmował pracy z dzikimi zwierzętami?

Jedno jest pewne - nie byłoby cyrków, gdyby nie chodzili do nich ludzie. Więc zanim kolejny raz zabierzesz swoje dzieci w to miejsce pomyśl, co chcesz mu tak właściwie pokazać? Zwierzęta może zobaczyć w zoo - miejscu, w którym nikt się nie znęca, nie tresuje, nie bije, a każde zwierze ma do swojej dyspozycji wielki wybieg a nie maleńką klateczkę. Aha, chcesz żeby twoje dziecko zobaczyło jakie fajne sztuczki te zwierzątka robią? To może lepiej pokaż mu te zdjęcia.
Katowanie zwierząt, aby wykonały sztuczkę. Znęcanie się nad nimi celem wymuszenia określonego zachowania. One nie występują w cyrku dlatego, że lubią. Robienie tego wszystkiego nie sprawia im ani odrobiny przyjemności. One się boją. I ze strachu przed bólem robią co treser każe.
Tak właśnie wygląda wieloletnia tresura maleńkich słoni, zanim jako dorosłe osobniki wejdą na arenę cyrkową.
Cyrkom ze zwierzętami mówimy stanowcze NIE.

_____
Wszystkie zdjęcia pochodzą z wyszukiwarki google.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz