Wakacje pod namiotem? - Tak! [poradnik]

Któż z nas nie jeździł na wakacje pod namiot? Przypuszczam, że niewiele jest osób, które nigdy w ten sposób lata nie spędzały. Obecnie, mam wrażenie, dużo popularniejsze jest zakwaterowanie w hotelu czy wynajęcie gdzieś pokoju, niż spędzenie kilku nocy pod gołym niebem. A takie wakacje mają mnóstwo plusów!


Jednym z głównych i najważniejszych plusów wakacji pod namiotem jest brak wymogu rezerwacji miejsca. Zapowiadają piękną pogodę? Bierzecie namiot i jedziecie! Nie ma zamartwiania się, czy w zarezerwowanym wczesną wiosną terminie będzie upał, czy wręcz przeciwnie - atak jesieni latem.

Wakacje pod namiotem to bez wątpienia przygoda. Zwłaszcza dla dzieci. I myślałam, że nasze dziewczyny będą jednymi z młodszych - ale jak się okazało, pod namiot przyjeżdżają rodziny z maluszkami, które jeszcze chodzić nie potrafią.
Jednak aby miło i sympatycznie spędzić tego typu wakacje, trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w kilka niezbędnych rzeczy (pomijając oczywiście te, które zabieramy ze sobą na każdy inny wyjazd).

1. Namiot
Nie musi być z najwyższej półki, te ze średnich półek cenowych również sprawdzają się doskonale w przypadku okazyjnego wyjazdu na camping. Nasz (Quechua zakupiony w Decathlonie) przetrwał wichury i ulewy bez żadnego uszczerbku. A telepało nim ostro.
2. Karimaty/materace
W zależności od osobistych preferencji można wybrać twardszą karimatę, lub miękki dmuchany materac. Jest też coś pomiędzy (i chyba na ten wynalazek zdecydujemy się przy okazji następnego wyjazdu): coś, co wygląda jak cieniutka karimata, ale jest do nadmuchania. Nie mogę sobie teraz przypomnieć jak to się nazywało fachowo..
3. Śpiwory
Punkt obowiązkowy! I tu akurat nie należy zbyt oszczędzać. O ile wyjeżdżając w środku lata nie musimy kupować śpiworów przeznaczonych do spania zimą, jednak koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby nie były one stworzone na plus 20 stopni. W takim śpiworze temperaturą graniczną z reguły jest 15 stopni - a jak wiadomo noce są różne, zwłaszcza nad morzem, nie ryzykujmy ewentualnego zmarznięcia. Najlepiej kupić śpiwór, w którym temperatura komfortu wynosi 10, a graniczna 5 stopni. Wtedy mamy pewność, że na pewno nie obudzimy się zziębnięci.
4. Przedłużacz
Pola namiotowe i campingi oferują usługę podłączenia prądu i z pewnością będziecie chcieli z tego skorzystać, chociażby żeby móc ładować komórki. Trzeba jednak mieć swój przedłużacz, dlatego nie zapomnijcie o nim w trakcie pakowania. Im dłuższy tym lepszy.
5. Krzesła składane turystyczne/wędkarskie
Idealne w trakcie spożywania śniadań czy kolacji przy namiocie, albo po prostu aby posiedzieć wieczorem kiedy dzieci już śpią.
6. Stolik turystyczny
Nie mieliśmy go, ale już wiemy że następnym razem obowiązkowo zabierzemy. Podnosi komfort spożywania posiłków czy choćby picia herbaty przy namiocie :))
7. Czajnik
Niektóre pola namiotowe czy też campingi mają punkty wyposażone w czajniki i mikrofalówki z których można korzystać. Jednak dla własnego komfortu lepiej jakiś niewielki w torbę sobie wrzucić. W godzinach porannych czy też w porze kolacji do czajnika ogólnego możemy się nie dopchać, a tak można w każdej chwili ugotować wodę. Trzeba tylko pamiętać, aby w takim przypadku wykupić opcję podłączenia prądu do namiotu i wziąć ze sobą przedłużacz.
8. Lodówka turystyczna
Nie mieliśmy jej, ale tu podobnie jak ze stolikiem, na następny wyjazd zabierzemy. No chyba, że nie planujecie stołować się przy namiocie i na wszystkie posiłki będziecie śmigać do restauracji czy jakichś knajpek :)) Z reguły tuż przy campingach znajdują się sklepy spożywcze, często także piekarnie, więc można sobie bez trudu przygotować śniadanie samodzielnie. Lodówka się przyda, jeżeli nie zużyjecie wszystkiego na jeden posiłek. Tylko i tu trzeba pamiętać jak wyżej - o przedłużaczu, gdyż potrzebny nam prąd.
9. Lampka
Może być na prąd jeżeli planujemy z niego korzystać. Przyda się, jeżeli chcemy wieczorem posiedzieć przy namiocie.
10. Sznurek
Z reguły wyjeżdżając na wakacje nie mamy w planach robić prania (chociaż na campingach pralki coraz częściej są do dyspozycji), ale aby rozwiesić mokry ręcznik czy strój kąpielowy, przyda się kawałek sznurka.


Jeżeli dodalibyście coś do tej listy, piszcie śmiało! :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz