Czy da się przygotować starszaka na młodsze rodzeństwo?

Zastanawiałam się nad tym od początku ciąży, a teraz - pod koniec, nadal nie wiem czy na taką rewolucję można się w ogóle przygotować..? Jak ułatwić dziecku te ogromne zmiany?
Teoretycznie najlepszym sposobem na przygotowanie powinna być rozmowa. Tylko jak wyjaśnić kilkulatkowi co go czeka, skoro to dla niego zupełna abstrakcja. Można mówić i opowiadać, ale czy sobie tą wiedzę przyswoi tak jakbyśmy chcieli? To się okaże zapewne za jakiś czas..
Na pewno nie można kłamać, że z młodszym rodzeństwem będzie się bawić i uczyć go różnych rzeczy. Że będzie super, świetnie i w ogóle tylko naj. Wydaje mi się, że trzeba nastawić malucha na to, że taki bobas leży i płacze i nie będzie budować wież z klocków czy czytać razem książek. Że jak podrośnie, to owszem. Lecz na początku na pewno nie będzie to możliwe.

Na pewno warto czytać wspólnie książki o oczekiwaniu na rodzeństwo. Jest cała masa tematycznych lektur które choć w małym stopniu przybliżą starszakowi, na czym polega posiadanie rodzeństwa i z czym to się wiąże. I co może przy tym czuć. Bo pewnie negatywnych emocji, zazdrości uniknąć się nie da?

Macie doświadczenie w tym temacie?

0 komentarze:

Prześlij komentarz